
V sredo, 5. marca 2025, ob 17.uri, smo se člani Društva Fotografov SVIT, pod vodstvom predsednice društva gospe Lidije Polajžer, udeležili ogleda prenovljene Fotohiše Pelikan. Predstavniki Muzeja novejše zgodovine Celje so nam celostno in na zanimiv način prikazali bogato zgodovino fotografske dediščine Josipa Pelikana in pomen njegovega dela za mesto Celje in slovensko fotografijo. Ogled nam je omogočil vpogled v zgodovinski razvoj fotografskih tehnik in ohranjanje neprecenljive kulturne dediščine skozi razstavo njegovega fotografskega ateljeja, postopke in tehnike dela ter ohranjene umetniške fotografije. V uvodnem delu smo spoznali tudi utrinke privatnega življenja in družine velikega fotografa, katerega dela so tudi izjemen zgodovinski pregled nekdanjega meščanskega življenja in dogodkov v Celju med obema vojnama. Spoznali smo bogato fotografsko dediščino Josipa Pelikana, enega najpomembnejših fotografov v Sloveniji. Njegov fotografski atelje, ki se nahaja v zgodovinski stavbi, katere stekleni atelje je dal zgraditi konec 19. stoletja fotograf Johann Martin Lenz, je eden redkih ohranjenih steklenih ateljejev v Evropi. Odlično je ohranjen tudi novejši “električni” atelje, narejen po elektrifikacija mesta 1937, razvijalni laboratoriji in drugi profesionalni prostori, ki so nekoč bili potrebni za fotografsko obrt in umetnost. Tako smo obudili spomine na stare fotografske aparature in tehnike, ki jih je digitalna fotografija povsem potisnila v pozabo. Predstavljen nam je bil njegov velik zgodovinski prispevek pri dokumentiranju vsakdanjega življenja, razvoju portretne in umetniške fotografije in industrijski dokumentaciji njegovega časa.
Med ogledom smo si pobliže ogledali originalno fotografsko opremo, kamere, steklene plošče in druge artefakte, ki jih je Pelikan uporabljal pri svojem delu. Posebej zanimiv je bil prikaz, kako je potekalo fotografiranje, razvijanje in tiskanje fotografij v preteklosti.
V zadnjem delu ogleda smo se seznanili s prizadevanji za ohranjanje in restavriranje bogate Pelikanove zapuščine ter ohranjanje tega znanja za prihodnje generacije. Velik del bogate zapuščine in gradiv velikega fotografa še čaka na nadaljnjo obdelavo, ki jo bo opravil Muzej novejše zgodovine Celje. Zato se veselimo ponovnih obiskov, ko bo urejanje in dokumentiranje obsežnega gradiva opravljeno. Zavedamo se, da gre za neprecenjljivo narodno in strokovno bogastvo, ki bo tako ohranjeno prihodnjim generacijam. Vsem ljubiteljem fotografije in zgodovine priporočamo obisk tega edinstvenega muzeja, ki pripoveduje zgodbo o Josipu Pelikanu, tehničnem mojstrstvu preteklih obdobij, obrtni dejavnosti, zgodovinskem dokumentiranju časa in umetniškem izražanju velikega fotografa.
Po ogledu Fotohiše Pelikan je v novi predavalnici na podstrešnju Robert Gajšek pripravil predavanje o infra rdeči (IR) svetlobi v fotografiji. Robert Gajšek se že nekaj časa ukvarja s fotografijo in ima strokovni naziv F1 FZS. Rad ekperimentira z novimi tehnikami, tudi z IR fotografijo. Na natečaju v Ameriki je tako osvojil drugo mesto v kategoriji Chrome Candy, kar je bilo objavljeno in predstavljeno tudi v spletni izdaji revije Forbes. IR fografija omogoča videti našim očem nevidno svetlobo, ki nam svet in vesolje pokaže na povsem drugačen način.
Robert Gajšek nas je v predavnju popeljal skozi zgodovino, tehnike in uporabo IR fotografije na različnih področjih. Predavatelj nam je predstavil posebnosti IR tehnik fotografiranja, ki omogočajo vpogled v svet, ki ga človeško oko ne more zaznati.
Predavanje je začel s pregledom zgodovine IR fotografije, pri čemer je razložil, kako so se razvijale metode zajema slike. Žal je ta tehnika fotografije že v prvi svetovni vojni našla svoje mesto pri vohunjenju na fronti. Poudaril je, kako so znanstveniki postopoma začeli odkrivati uporabo infrardeče svetlobe v astronomiji, ekologiji, medicini in na številnih drugih področjih. Novo videnje sveta skozi IR fotografije pa je zanjo izjemno hitro navdušilo tudi umetnike, ki so preko nje izražali svoje vizije in poglede na svet.
V drugem delu predavanja sta bili predstavljeni dve tehniki IR fotografije: Chrome fotografija in IR Candy Chrome fotografija. Chrome fotografija izkorišča posebne filtre in osvetlitev, ki omogočajo ustvarjanje edinstvenih barvnih efektov. IR Candy Chrome fotografija pa gre korak dlje, saj s pomočjo infrardeče svetlobe ustvarja slike z nadrealističnimi barvnimi prehodi in poudarki, ki jih v klasični fotografiji ne moremo doseči.
Zadnji del predavanja je bil namenjen uporabi IR fotografije v znanosti, predvsem v astronomiji. Predavatelj je predstavil, kako vesoljski teleskopi kot je James Webb Space Telescope, izkoriščajo infrardečo svetlobo za opazovanje oddaljenih galaksij, meglic in planetov. S tem IR svetloba omogoča vpogled v prašne oblake in razkriva podrobnosti, ki bi bile sicer skrite v vidnem spektru svetlobe. Prikazal je tudi razliko pri zajemanju fotografij med Vesoljskim teleskopom Hubble in James Webb.
Predavanje je bilo izjemno zanimivo in poučno, saj so poslušalci pridobili nov vpogled v zgodovino, tehnike in sodobne aplikacije infrardeče fotografije. Razumevanje infrardeče svetlobe in njena vloga v naravi nam omogoča bolj ceniti in razumeti napredek znanosti na številnih področjih, kjer IR fotografija odpira nova spoznanja in možnosti tako za raziskovalce kot ustvarjalce. Predavanja se je udeležilo 40 poslušalcev različnih področij, ki jih zanima fotografija
Commentaires