top of page

Kreta

Otok Kreta ima izjemno bogato zgodovino, ki sega več tisoč let v preteklost in je močno vplivala na razvoj civilizacije v Sredozemlju. Njegova zgodovina vključuje obdobja velikih civilizacij, osvajanj in kulturnih sprememb.

DSCF2923.jpg
Azores Island/Azori: Inner_about

Zgodovina

1. Minojska civilizacija (pribl. 3000 – 1100 pr. n. št.)

Kreta je bila zibelka minojske civilizacije, ene najstarejših naprednih civilizacij v Evropi. Minojci so bili znani po svojih veličastnih palačah, kot so Knosos, Festos, Maliá in Zakros, razviti trgovini in umetnosti. Ime so dobili po legendarnem kralju Minosu. Uporabljali so pisavi linear A in kasneje linear B. Okoli 1450 pr. n. št. je minojska civilizacija začela upadati, verjetno zaradi vulkanskega izbruha na Santoriniju in vdora Mikencev s celine.

 

2. Mikenčani in temno obdobje (pribl. 1100 – 800 pr. n. št.)

Po padcu Minojcev so Kreto prevzeli Mikenčani, ki so uporabljali linear B pisavo in vzpostavili nova središča oblasti. V tem obdobju je prišlo do splošnega upada civilizacije, trgovine in pismenosti, kar je značilno za tako imenovano temno obdobje Grčije.

 

3. Arhaična in klasična Grčija (800 – 67 pr. n. št.)

Kreta je bila v arhaičnem in klasičnem obdobju sestavljena iz številnih mestnih držav (polisov), ki so bile pogosto v medsebojnih sporih. Medtem ko so Atene in Šparta cveteli, je Kreta ostala nekoliko izolirana in manj vplivna.

4. Helenistično in rimsko obdobje (67 pr. n. št. – 330 n. št.)

Leta 67 pr. n. št. so Rimljani osvojili Kreto in jo priključili svoji provinci Cipru in Kreti. Otok je postal pomembno trgovsko in kulturno središče. Rimljani so zgradili ceste, mesta in infrastrukturo. S širjenjem krščanstva je Kreta postala eno izmed prvih območij, kjer se je nova vera uveljavila, pri čemer je pomembno vlogo odigral apostol Pavel.

5. Bizantinsko obdobje (330 – 1204)

Po razpadu Rimskega imperija je Kreta postala del Bizantinskega cesarstva. Bila je tarča arabskih napadov, dokler je niso v 9. stoletju osvojili Saraceni (827–961). Saraceni so na Kreti ustanovili piratsko oporišče in glavno mesto Handakas (današnji Iraklion). Bizantinci so otok ponovno zavzeli leta 961 pod poveljstvom cesarja Nikeforja Fokasa.

 

6. Beneška vladavina (1204 – 1669)

Po četrti križarski vojni (1204) so Benečani prevzeli oblast nad Kreto in jo poimenovali "Regno di Candia" (Kraljevina Kandija). Beneška vladavina je trajala več kot 450 let in močno vplivala na arhitekturo, kulturo in umetnost. V tem obdobju je Kreta postala pomembno središče renesančne umetnosti, znane so slike Dominikosa Theotokopoulosa – El Greca.

 

7. Osmanska vladavina (1669 – 1898)

Po dolgotrajni bitki za Kandijo (Iraklion), ki je trajala kar 21 let (1648–1669), so Otomani osvojili Kreto. Otok je ostal pod osmansko oblastjo več kot 200 let. V tem obdobju so izbruhnili številni upori grškega prebivalstva proti turški vladavini, vključno z velikim uporom leta 1821 v okviru grške vojne za neodvisnost.

 

8. Kretska avtonomija in priključitev Grčiji (1898 – 1913)

Po več vstajah in mednarodnem posredovanju je Kreta leta 1898 postala avtonomna država pod osmansko suverenostjo, a pod zaščito velikih evropskih sil. Leta 1913 se je uradno združila z Grčijo, kar je bil velik uspeh za kretski narod.

 

9. Druga svetovna vojna in bitka za Kreto (1941)

Med drugo svetovno vojno je Nemčija leta 1941 izvedla padalski napad na Kreto (Operacija Merkur). Kljub močnemu uporu domačinov in zavezniških sil so Nemci zavzeli otok, ki je ostal pod njihovo okupacijo do konca vojne. Kretski odporniško gibanje je bilo eno najmočnejših v Evropi.

 

10. Sodobna Kreta

Danes je Kreta ena izmed najbolj priljubljenih turističnih destinacij v Grčiji. Kljub sodobnemu razvoju ohranja bogato kulturno dediščino, tradicionalne običaje in edinstveno identiteto. Otok je znan po gostoljubnosti, naravnih lepotah, zgodovinskih znamenitostih ter odlični kulinariki.

Azores Island/Azori: ProGallery_Widget
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

©2017 by FotoGRaf. Proudly created with Wix.com

bottom of page